fbpx

MODERNÍ STYL. PRO TY, KTEŘÍ MAJÍ RÁDI MODERNU

Mezi charakteristické rysy moderního stylu patří funkčnost, jednoduchost a minimalismus. Důležité je, že na rozdíl od všeobecného názoru není tato estetika stejná jako současný styl, který využívá současné trendy. Aranžmá v moderním stylu navazují na vybavení interiérů z první poloviny 20. století.

styl nowoczesny we wnetrzu

„Form follow function“ (angl. “forma následuje funkčnost” – tato zásada renomovaného amerického architekta Louise Sullivana je podstatou moderního stylu. Tato estetika odmítá ozdoby a efektní ornamenty a staví na první místo funkčnost. V aranžacích tohoto stylu je také viditelná modernistická fascinace technikou.

styl nowoczesny

Dominantními barvami v místnostech moderního stylu by měla být bílá a černá, stejně tak i béžová, šedá a hnědá. Ve vybavení místnosti lze také použít výrazné akcenty jedné ze základních barev. V modernistických interiérech se nejčastěji používá sklo, ocel, chrom, dřevo a beton. Aranžace musí ukazovat na vášeň pro geometrii, umírněnost a pořádek.

nowoczesny styl

Interiéry v moderním stylu jsou světlé a prostorné. Obývací pokoj často plynule přechází do kuchyně, jídelny nebo ložnice – předěly mezi místnostmi lze odlišit použitím jiné barvy. Vnitřní stěny jsou obvykle vymalovány ve výrazných barvách nebo bílou, což prostor ještě vizuálně zvětší. Dřevo ve větším rozsahu obvykle evokuje rustikální asociace, ale jeho použití na podlaze v kombinaci například s podlahou z epoxidové pryskyřice dodá celku potřebnou atmosféru. Bude to základ, který místnost vizuálně oteplí, ale nepřehluší ji svou formou. Díky široké škále přírodních mořidel může mít dřevo různé barevné verze, od šedé po béžovou. Barevnost je jedna věc, ale důležité jsou i užitné funkce – nepřitahuje prach, což může být zvláště patrné ve větším prostoru.

styl nowoczesny we wnetrzu

Okna by měla být velmi velká, někdy žaluzie, a někdy k vytvoření živého obrazu stačí přirozený obraz města.

styl nowoczesny we wnętrzu

Nábytek v moderním stylu je nábytek s jednoduchými geometrickými tvary. Jejich minimalistické tvary postrádají dekorativní prvky, ale potěší formou, barvou a kombinací materiálů použitých při jejich výrobě. V aranžaci si najde své místo také designové a modernistické vybavení přímo od projektantů.

styl nowoczesny we wnętrzu

V interiérech moderního stylu převládá minimalismus. To neznamená, že si nemůžete dovolit umístit do nich několik barevných doplňků, které zpestří prostor. Dobrým nápadem je dát na pohovku několik barevných polštářů nebo na zeď pověsit reprodukci modernistického obrazu. Rovněž stojí za zvážení instalovat do vybavení místnosti skleněné příčky a luxfery.