fbpx

HISTORIE

Dřevařský průmysl se v městě Barlinek rozvíjel již v 19. století. Do konce 2. světové války ve městě fungovala pila s truhlářskou dílnou a továrnou na nábytek.

Kromě toho bylo aktivních ještě několik dalších pil. Po válce byly sloučeny do jednoho podniku – Zakłady Drzewne Lasów Państwowych v Barlinku. V počáteční fázi výroby pily zpracovávaly jehličnaté a listnaté dřevní suroviny na řezivo v množství přibližně 1003 za den. Truhlářská dílna v té době vyráběla nábytek pro instituce a školy a protisněhové ploty.

Od roku 1947 byla výroba zvvětšena a rozšířena o následující sortiment: židle, truhlářské prvky a dřevěné doplňky.

Do roku 1950 byla celá výroba určena pro potřeby stavebnictví, později se vyráběly také tvrdé, poloměkké, měkké, dětské a skládací židle i lehátka a dokonce i kolíčky na prádlo.

historia-foto-2

1. ledna 1959 společnost přijala název Barlineckie Zakłady Przemysłu Drzewnego v Barlinku a podléhala tehdejšímu Svazu pilařského průmyslu a dřevařských výrobků ve Varšavě a později Okresnímu dřevařskému podniku ve Štětíně.

V roce 1975 byl závod přeměněn na Barlineckie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego.

historia-foto-3

Dne 1. června 1999 se vojvoda Západopomořanského vojvodství rozhodl zprivatizovat státní podnik Barlineckie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego navýšením základního kapitálu společnosti „Barlinek“ S.A.

Díky výrazné rekapitalizaci společnosti a důsledně implementované politice expanze a modernizace společnosti došlo k výraznému navýšení výroby a hodnoty prodeje o několik desítek procent.

22. září 2005 měly akcie Barlinek SA premiéru na hlavním trhu burzy cennych papírů. Zájem o cenné papíry společnosti byl vysoký a akcie si vedly dobře. Emisní cena byla 7,30 PLN a zahajovací cena byla v prvním dnu 8,25 PLN, což znamená nárůst ceny o více než 13%.

historia-foto-4