fbpx

SPOJE OPTILOCK PŘEDSTAVUJÍ NA TRHU PODLAH INOVACI

 

PLOVOUCÍ POKLÁDKA KLASICKÉHO STROMEČKU

Spoj Optilock určený pro klasické stromečky byl vytvořen s cílem usnadnit pokládku nadčasového vzoru stromečku. Díky intuitivní instalaci si můžete klasickou podlahu ve svém interiéru položit sami bez nutnosti použít lepidlo a specializované nářadí.

OPTILOCK PŘEDSTAVUJE:
  • Poloviční odpad oproti montáži klasického stromečku s pravou a levou lamelou.
  • Dvakrát rychlejší pokládku
  • Úsporu času při nákupu. Není třeba rozpočítávat pravé a levé lamely.
  • Intuitivní instalaci
  • Možnost svépomocné pokládky, tedy jednoduchou, levnou a rychlou  instalaci.
  • Možnost pokládky na starých podlahových deskách a nerenovovaném podkladu
  • Podlahu připravenou k užívání hned po pokládce.
  • Možnost jednoduché výměny poškozených lamel.
  • Možnost pokládky na podlahovém vytápění
  • Naše spoje vydrží zatížení nad 6000 N na délce 65 cm, tj. nad 600 kg

INSTRUKTÁŽNÍ FILM K POKLÁDCE

MONTÁŽ PLOVOUCÍM ZPUSOBEM

POKLÁDKA DŘEVĚNÉ PODLAHY NA LEPIDLO

NÁVOD K POKLÁDCE

Pokládku parketové podlahy lepením na podklad svěřte nejlépe profesionální parketářské firmě. Vlastní montáž může vést k poškození parket, znečištění parket lepidlem a montážním chybám.

1. Práce začínáme posouzením podkladu. Přípustné nerovnosti nesmí překročit 3mm/2m. Podklad vyrovnáváme mechanicky broušením, frézováním nebo pomocí plniv či stěrkových hmot.
Mezi alternativní způsoby vyrovnání povrchu patří OSB desky, překližky nebo vláknocementové desky.

2. Popraskané, slabé a prašné podklady nejsou pro pokládku dřevěných podlah vhodné. Je třeba je řádně připravit a zesílit. Spáry by měly být nařezány, upnuty a zality komerčně dostupnými pryskyřicemi. Podklad musí splňovat následující požadavky na pevnost – hodnoty:
-min. C12, F4- plovoucí podlaha;
-min. C20, F5 – lepená podlaha.

3. Před lepením podlahy zkontrolujte pevnost podkladu pomocí testeru tvrdosti – stylusu RI-RI a vytvořte mřížku řezů. Pružina by měla být napnuta na střední nastavení odpovídající tlaku 18MPa. Vrstvené podlahy lze lepit na podklady posouzené po měření jako tvrdé a středně tvrdé – obrázek 1.

Podklady s nedostatečnou pevností (obrázek 2) lze zpevnit systémem polyuretanových, epoxidových nebo silikátových nátěrů.

1

2

4. Před instalací zkontrolujte vlhkost podkladu. Doporučené hodnoty by neměly překročit:
-2%CM (75% RH) pro cementové potěry a 0,5%CM (50% RH) pro anhydritové potěry;
– v případě vytápěných potěrů – 1,8%CM (65% RH) cementové potěry a 0,3%CM (40% RH) anhydritové potěry;
– podklad z panelů nebo desek na bázi dřeva – 11 %.
Kromě doporučeného měření metodou CM je povoleno měření elektronickými měřidly a také měření relativní vlhkosti v otvoru.
Pokud je vlhkost vyšší, než je doporučeno, je třeba potěr nechat vyzrát nebo použít vlhkostní uzávěry v souladu s produktovými kartami – POZOR! Na vytápěných potěrech a anhydritových potěrech by se neměla vlhkost uzavírat.
V případě podlahového vytápění provádíme vytápění v souladu s Protokolem Vyhřívání podkladu Barlinek – proces vyhřívání nezbavuje zhotovitele nutnosti měření vlhkosti.

5. Před lepením podlahy je třeba podklad důkladně obrousit jednokotoučovým strojem s použitím vhodných fréz nebo sít. Jedná se o odstranění slabších, povrchových vrstev potěru – nutné zejména u anhydritů.

6. Podklad napenetrujeme – u lepených podlah systémovým základním nátěrem (v případě potřeby). V případě plovoucích podlah považujeme základní nátěr za doporučený postup – zejména v případě písčitých podlah. Následně používáme, preferované disperzní penetrační nátěry, které vážou prach.

7.

V případě instalace klasického stromečku na systémy podlahového vytápění jsou možná dvě řešení:
1. Lepení podlahy k podkladu.
Nelze použít rozpouštědlová a disperzní lepidla. Doporučují se jednosložková lepidla typu: PU (polyuretan), MS (silan), MSP (MS polymer) určená pro továrně upravené dřevěné vrstvené podlahy.
Lepení celé podlahy umožňuje také montáž celých ploch bytů a podlah domů bez provádění dilatačních spár mezi místnostmi, stejně jako použití vyplnění dilatačních spár korkem/elastomerem ve spojích s např. dlažbou nebo kamenem.

2. Lepení koncových spojů desek lepidly na dřevo s třídou odolnosti proti vlhkosti D3. Lepidlo naneseme na krátký okraj desky tak, aby po uzavření spáry vyteklo – přebytečné lepidlo odstraňte vlhkým hadříkem.

8. V systémech podlahového vytápění nesmí maximální teplota na povrchu podlahy překročit 29°C.
Kromě mazaninou zalitých topných systémů je možné instalovat na topné fólie – v takovém případě používáme řešení č. 2 – lepení spojů.
Klasickou rybí kost (stromeček) Barlinek lze instalovat i na systémy podlahového chlazení – lepením. Níže jsou uvedeny informace představující klíčové parametry a pokyny týkající se použití podlahového chlazení.

9. Plovoucí podlaha nemůže být žádným způsobem blokována konstrukčními prvky nebo těžkou, trvalou zástavbou. Kolem stěn by měla být ponechána dilatační spára 10 mm. Desku neinstalujeme pod kuchyňské linky nebo ostrůvky – ukončení podlahové linie pod sokly nebo vysekání prostor pro nohy v podlaze – POZOR – Neplatí pro lepenou instalaci.

10. Podklad pro klasickou plovoucí rybí kost musí splňovat příslušné parametry:
-odolnost vůči stlačení CS≥220kPA;
– statická pevnost v tlaku CC (kPa) min. > 40 kPa;
– odolnost vůči dynamickému zatížení DL (cykly) min. ≥ 100 000 cyklů;
– parozábrana SD>75.

11. Před montáží desek je aklimatizujeme v doporučených mikroklimatických podmínkách. Tato fáze je zvláště důležitá v obdobích roku s teplotními rozdíly venku a uvnitř budov (podzim/zima).
Při používání musí být zachovány stejné mikroklimatické podmínky.
UPOZORNĚNÍ: Pokud nejsme schopni splnit výše uvedená doporučení – přechodně vytápěné domy, nedostatek zvlhčovačů, instalace v místech s velkými výkyvy teplot a vlhkosti v průběhu roku, instalace v místnostech dočasně nevyužívaných (např. investice) – klasickou rybí kost instalujte přilepením na podklad.

12.

Klasickou rybí kost v plovoucí verzi lze instalovat na max. plochu 15x15m bez provedení dilatačních spár v ploše – platí pro jednu místnost, bez příček. V zúžení dveří provádíme vždy dilatační spáry.
UPOZORNĚNÍ: V případě lepené instalace není nutné provádět prostorové dilatační spáry.

Místo, kde by měla instalace začít, by mělo vyplývat z ujednání s klientem. Pokud se rozhodneme pro instalaci symetricky vzhledem k místnosti, musíme začít vyznačením středu místnosti – přerušovanou čárou. Následně si vyznačíme další čáru, kterou budou procházet rohy desek při montáži. Tuto čáru posuneme doprava (pokud začneme s deskou z pravé strany) o následující rozměr:
– pro desku širokou 110mm-40mm;
– pro desku širokou 130mm-45mm;
– pro desku širokou 180mm-65mm.
Minimální délka desek je:
660 mm – 659,3 mm
725 mm – 724,3 mm

Klasickou rybí kost lze instalovat i ve složitějších uspořádáních – v závislosti na délce a šířce desek.
UPOZORNĚNÍ: Montáž jiného vzoru než jednoduché rybí kosti vyžaduje přilepení desek k podkladu.