UPOZORNĚNÍ: Z důvodu nedostatku vstupních surovin na evropském trhu, jsou dodací lhůty podlah Barlinek delší než 14 dní od objednávky. Prosíme tedy o včasnou poptávku podlah, abychom Vám zaručili požadovaný termín dodání. Děkujeme za pochopení.

Kdy pokládat podlahy na anhydrit nebo beton?

Doporučené základy pod dřevěné podlahy jsou beton, nebo anhydrit. A na co si dát především pozor při pokládce na tento litý základ? Samozřejmě na vlhkost.

 

Pracujte s časovou rezervou

Dřevěnou podlahu lze na nově litý základ pokládat až tehdy, je-li tento podklad dostatečně suchý. Hrozí, že by vlhkost v základu způsobila nabobtnání a kroucení položené podlahy. Podmínky vysychání základu jsou ale pokaždé jiné a mnohdy proměnlivé, nelze tedy paušálně říci, jak rychle vrstva potěru vyschne. Záleží na teplotě, vlhkosti a proudění vzduchu v místnosti, na síle lité vrstvy atp. Protože není možné přesně předem určit za jak dlouho po vylití základu bude možné začít s pokládkou, uděláte dobře, budete-li už od začátku počítat s větší časovou rezervou, a to i v řádu několika týdnů. V některých případech bývá potřeba podlahu aktivně vysoušet. Spěch se v tomto případě nevyplácí!

 

Norma mluví jasně

Nejvyšší povolená vlhkost podkladu je stanovena normou ČSN 74 4505, kde je v odstavcích 5.3.6 a 5.3.7 výslovně uvedeno:

  • Nejvyšší dovolená vlhkost cementového potěru nebo potěru na bázi síranu vápenatého (anhydrit) v hmotnostních % v době pokládky nášlapné vrstvy je u dřevěných podlah a parket stanovena na 2,5 % (cementový potěr) a 0,5 % (anhydrit).
  • V případě, že součástí podlahy je systém podlahového vytápění, musí být požadavek na nejvyšší dovolenou vlhkost u cementového potěru snížen o 0,5 %, u potěru na bázi síranu vápenatého (anhydrit) o 0,2 %.

 

Jak změřit zbytkovou vlhkost podkladu?

Nakonec tedy stojíme před otázkou, jak zbytkovou vlhkost v podkladu změřit? Metod existuje několik – destruktivních i nedestruktivních, laboratorních i provedených přímo na stavbě, liší se spolehlivostí a některé jsou vyloženě zdlouhavé.

 

Orientační měření lze provést přiložením vlhkoměru k podkladu. Pokud si ale máte být jistí kvalitou prováděné práce, je nutné provést přesné měření vlhkosti podkladu. Dostupné a rozšířené je měření karbidovou metodou, která se provádí tzv. CM měřičem. Přesný návod k dalšímu postupu je popsán na přístroji, vč. následného převedení naměřených jednotek na procenta vlhkosti.

 

dva tipy na závěr

Mějte při měření na paměti, že měřit musíte v nejvlhčím místě, např. tam, kde víte, že je nejvyšší vrstva potěru, příp. v rohu místnosti atp.

Při pokládce podlahového topení si nezapomeňte dělat značky na povrchu podkladu tak, abyste se při pozdějším odběru vzorku základové vrstvy nedostali do kolize.

Tento web používá soubory cookie. Procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním a v případě poskytnutí dalších osobních údajů s jejich ochranou a zpracováním.