fbpx

RUSTIKÁLNÍ STYL. INTERIÉR VONÍCÍ DŘEVEM

Rustikální styl odkazuje na vybavení interiéru bohatých venkovských chat a domů. Je plný dřevěných prvků a starodávného vybavení. Charakter interiéru je dán velkým množstvím doplňků – staré keramické nádobí, proutí, barevné plechovky a předměty každodenní potřeby z minulých let. Podstatou celku však není přepych, ale jednoduchost, přirozenost a pravdivost.

styl rustykalny

V domě v rustikálním stylu dominuje postaršené dřevo. Strop zdobí trámy a stěny zdobí desky. Velmi důležité je, aby podlaha byla vyrobena z přírodního materiálu. Olejované nebo lakované dřevěné podlahové desky mohou být v tmavých nebo světlých barvách. Je důležité, aby na nich byla viditelná kresba dřeva. Desky budou dokonale ladit s celým interiérem. V tomto interiéru je ideální spojit desky se stěnou – kdo kdy řekl, že podlahové desky nemohou sloužit k aranžací stěny. Díky tomu se vyhneme příliš velkému barevnému chaosu samotného dřeva. Alternativou k obložení stěn dřevěnými deskami je namalovat je barvou tak, aby vypadaly jako bělené. Omítka přitom nemusí být hladká.

rustykalny styl

Kromě přírodního dřeva lze při aranžování interiérů v rustikálním stylu použít i jiné přírodní materiály. Dobře se zde hodí také keramika, kámen, tepané železo a měď. Nejčastěji používanými barvami jsou bílá a jemné pastelové barvy v odstínech zelené a modré. Interiér je obvykle dost tmavý.

styl rustykalny

Nábytek v rustikálním stylu je vyroben z přírodních materiálů. Převládají zde masivní kusy vyrobené z přírodního lakovaného nebo mořeného dřeva, zdobené drážkami a řezbami. Je dobré, když je na nich vidíte kresba dřeva. Najdeme zde i jednoduché lavice, stoly a truhly a také těžkou skříň. Zařízení nemusí být používáno v souladu s jeho původním určením – dřevěná skříňka se může dokonce stát efektním konferenčním stolkem nebo křesílkem. Je dobré, když se v interiéru najde místo i pro kachlová kamna nebo krb.

styl rustykalny

Rustikální interiéry mohou vypadat trochu příliš přeplněné. Stěny mohou být zdobeny koberečky s květinovým motivem. Podlahy také zdobí ručně tkané koberce a zvířecí kůže. V oknech mohou viset plátěné závěsy. Je zde plno různých maličkostí. Atmosféru tohoto jedinečného interiéru vytváří stará žehlička s duší, petrolejová lampa a dokonce i lovecké trofeje.

styl rustykalny

I když se zdá snadné vytvořit takový efektní interiér v rustikálním stylu, ve skutečnosti to vyžaduje citlivost a spoustu zkušeností. Při zařizování místností musíte být velmi důslední. V katalozích interiérů najdete efektní aranžace, v nichž je rustikální styl kombinován s moderními materiály. Díky tomu je dům zařízen nejen hezky, ale i funkčně.