fbpx

PROVENSÁLSKÝ STYL – MÍSTNOSTI VONÍCÍ LEVANDULÍ

Selskost a útulnost jsou dva charakteristické znaky provensálského stylu. Interiéry naaranžované v této estetice vám umožní přenést se do francouzské Provence – zelené krajiny provoněné levandulí. Harmonické barvy doplňuje dřevěný nebo kovaný nábytek s květinovými ornamenty a obrazy, polštáře a přehozy s květinovým motivem.

Styl Prowansalski

Prostor v provensálském stylu musí být zařízen se zvláštní citlivostí a vkusem. Velkou výzvou je zachování rovnováhy mezi interiérem plným krásných předmětů a aranžací na hranici kýče. Hlavní barvou místností je bílá. Stěny jsou obvykle natřeny touto barvou, ačkoli barvy, které používají návrháři interiérů, jsou také levandule, teplá zelená a slunečně žlutá. Často se zde vyskytují i tapety s jemným květinovým motivem, pruhy nebo mřížkami.

mieszkanie w stylu prowansalskim

Provensálský styl je velmi blízký přírodě. Proto v něm převládá dřevo. Nábytek ze skutečného dřeva, natřený bílou barvou, je v této estetice neoddělitelným prvkem vybavení domů a bytů. Často je zdoben složitě vyřezávanými řezbami, rýhami a glazováním, které odkazují na atmosféru idylické vesnice. Mezi vybavení najdete i předměty s kovanými prvky, které tak doplňují interiér. Aranžmá provensálského stylu v sobě zahrnuje i přírodní podlahu. Dřevěné podlahové desky s výraznou kresbou dodávají interiéru jedinečnou atmosféru. Obvykle se používají světlé, přirozeně zbarvené nebo bílé podlahové desky, které někdy vypadají jako záměrně postaršené.

mieszkanie w stylu prowansalskim

Domov s provensálskou duší se neobejde bez doplňků. Je plný vkusných drobností a proutí. Na oknech jsou obvykle záclony a závěsy s květinovým motivem a stůl může být zdoben plátěným nebo krajkovým ubrusem. Aranžmá v provensálském stylu jsou plná živých a sušených květin, levandule a obrazů, jejichž hlavním motivem je příroda. Jsou to interiéry, kde je snadné snít a relaxovat a užívat si atmosféru malebných polí a luk jihovýchodní Francie.

mieszkanie w stylu prowansalskim

mieszkanie w stylu prowansalskim