Doménu Barlinek.cz provozuje obchodní partner společnosti Barlinek S.A. a nejedná se výhradní komerční distribuci.
Dne 03.05.2023 je vzorková prodejna uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Stylové bydlení II. Skandinávský styl a minimalismus

Při zařizování interiérů ve skandinávském stylu jsou minimalismus a jistý purismus podmínkou. Je potřeba se trochu držet na uzdě a nezahltit interiér spoustou zbytečných zařizovacích předmětů. Skandinávská domácnost je přehledná, uspořádaná a v jistém smyslu prostá. Základním leitmotivem je ekologie a spojení s přírodou.

 

Skandinávská architektura

Skandinávské domy jsou neuvěřitelně jednoduché. Typické je pro ně propojení s okolním prostředím, použití dřeva na fasádě i uvnitř, velká okna propouštějící maximum přirozeného světla, čisté linie a neutrální barvy. Žádné nadbytečné ozdoby ani ornamenty, jen minimalistický a jednoduchý design, a to jak zvenčí, tak uvnitř. V interiéru je přitom kladen důraz na pohodlí a funkčnost. Sympatickým průvodním jevem je pořádek, kterého se dosahuje pomocí hojných a důmyslných úložných prostor.

sense-realizace

 

Podlaha a dřevěné obklady na stěně. Hygge

Dřevěná podlaha je vždy světlá. Dub, buk, jedle nebo jasan v přírodních odstínech nebo bělené prosvětlí každou místnost a to je v pásmu šedých severských večerů žádané. 

Typický prvek skandinávského designu je dřevěné obložení na stěně. V ideálním případě je ze stejného dřeva jako podlaha. Prohlédněte si pro inspiraci naše fotografie, Barlinek přesně toto nabízí, včetně veškerého montážního příslušenství. Na blogu najdete i návody na montáž. 

Obložte si dřevem třeba stěnu za čelem postele, předsíň, nebo dětem hrací koutek. Pomocí dřevěných obkladů dosáhnete útulné atmosféry, jaká je základem tolik vzývaného skandinávského umění žít a relaxovat – hygge. Z fotografií vidíte, jak vše perfektně vypadá, ale obložení má i další skvělé vlastnosti.

sciana-zed

 

Dřevěné obklady stěn

  • vyvolávají velmi útulný dojem,
  • jsou výbornou tepelnou izolací,
  • díky zvukovému útlumu získá pokoj intimitu,
  • částečným obložením můžete opticky snížit vysoký strop.

 

Barvy a dekorace

Rovné, ostré linie, teplé textilie, rostliny a především dřevo, dřevo a opět dřevo. Podlaha, obklady stěn, nábytek, dekorace… na to vše je dřevo ideální materiál a skandinávci jej umí využívat jak v surovém stavu, tak precizně zpracované. Nadčasová klasika je kombinace dřeva a kovových prvků, například masivní stolní desky s kovovým podnožím. Často jsou také vidět mosazné či měděné lustry visící z dřevěného stropu.

Barvy ve skandinávských interiérech bývají elegantní, umírněné. Stěny jsou pouze vybílené a na vybavení dominují uklidňující přírodní barvy ve světlých odstínech od smetanové přes béžovou a šedou k hnědé. Často je doplňuje mořská zeleň nebo okr. Pestrost svým pokojům skandinávci dodávají čerstvými barevnými květinami. Dekory mají geometrické nebo abstraktní tvary, stěny se často zdobí velkoformátovými černobílými fotografiemi.

 

Záclony?

Skandinávci mají často svá okna nezakrytá. Tento zvyk je nám, zvláště ve městech, poměrně cizí. Přitom kdo má za okny alespoň kousek přírody, často lituje, že je od ní oddělen záclonou.  Existuje ale malý trik, je to lampička v okně. Umístěte si, stejně jako to dělají například Švédové, na okenní parapet malou lampičku a záclona pak přestane být nezbytná. Když lampičku po setmění rozsvítíte, dovnitř nebude vidět a vy získáte malý intimní zdroj světla, pomocí něhož můžete dále upravovat náladu v místnosti.