Doménu Barlinek.cz provozuje obchodní partner společnosti Barlinek S.A. a nejedná se výhradní komerční distribuci.
Dne 03.05.2023 je vzorková prodejna uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Stylové bydlení III. Ethno, boho

Ethno (etno) styl

Není neobvyklé, že si cestovatelé, zvláště ti, kteří pobývali v jiné kultuře tak dlouho, že se s ní stihli sžít, přivážejí domů suvenýry, zařizovací předměty, textilie, ale i zvyky, které by chtěli zakomponovat do svého středoevropského bydlení. Ethno styl není snaha vytvořit dokonalou kopii bydlení z jiné kultury, ale spíše dotvoření nálady a kontextu dovezeným trofejím a suvenýrům. Pomáhá v tom promyšlený výběr nábytku, barev a dekorací, kterými proměníme i jinak zcela konvenční interiér.

 

Ethno styl a podlaha Coffee Molti Barlinek:

Ethno styl a podlaha Coffee Molti Barlinek

 

Nakupovat můžete na domorodých trzích, pokud ovšem nějakou příležitost propásnete, není problém dovybavit domácnost v některém speciálně zaměřeném eshopu. Existují i takové, které ručí za autenticitu a dokonce garantují, že část zisků věnují na charitu v místě původu zboží.

Ethno styl je vždy originální. U nás má asi nejvíce lidí vztah k Asii a jejím mírumilovným filozofiím, například buddhismu. Mnoho Evropanů nedá dopustit na čajovou kulturu. Zařídit stylový koutek s posezením na zemi, proutěnými rohožemi a nádobím navíc není příliš náročné. S typickými detaily si jistě každý vyhraje podle svého vkusu: někdo si pořídí japonské miniatury, jiný uklidňující akvárium, které navodí meditační nálady. Zbytek interiéru se dá dovybavit bambusovým nábytkem nebo naopak solitéry z exotických dřev.

 

Domácí čajovna

Domácí čajovna, zdroj Pixabay

zdroj Pixabay

Ať už váš ethno styl stojí na afrických loveckých trofejích, nebo čajové kultuře, vždy budou v základu přírodní materiály a nepostradatelná dřevěná podlaha. Tmavé podlahy vytvoří intimní atmosféru, dovolí vám pohrát si s náladou prostoru, navíc jsou příjemně teplé a vhodné i pro přímé sezení na zemi. Nezapomeňte také, že dřevěnými díly podlah Barlinek si lehce obložíte i stěnu. Takový kout pak může sloužit ke stylové prezentaci ethno dekorací anebo obložením zateplíte stěny, o které pak bude příjemné se opřít.

 

Boho

Z trochu jiného soudku je styl boho, který nevyžaduje typický nábytek ani specifický zařizovací způsob, vystačí si s tím, co je běžné a dostupné a co jste porůznu nashromáždili i třeba po blešácích a bazarech. Pro styl boho je charakteristická určitá ležérní nedbalost, která dělá útulný dojem. Vše se podřizuje pohodlí obyvatel a podporuje pocit, že v žádném případě nejste otrokem své domácnosti, jste tu svobodní a šťastní. Cítíte průnik s filozofií hygge?

Boho dělají doplňky, zejména textilie. Pohovka plná polštářků, teplé deky, závěsy až k zemi. (Mimochodem má tento styl přesah i do módy, kde jej charakterizují volné maxišaty pestrých vzorů, třásně, ponča a etno doplňky.)

Kdybychom měli boho styl popsat jen jedním jediným slovem, bylo by to nejspíše „spontánnost“.

To může být zrádné, neboť i boho bydlení má svá pravidla, především se nesmí podlehnout dojmu, že boho = nepořádek nebo dokonce špína.

Máte-li dřevěnou podlahu, je úklid poměrně snadný, stačí jednou denně pustit robotický vysavač, který sebere prach.

 

Boho styl

Boho bydlení, zdroj Pixabay

zdroj Pixabay