Doménu Barlinek.cz provozuje obchodní partner společnosti Barlinek S.A. a nejedná se výhradní komerční distribuci.
Dnes 29.03.2023 je vzorková prodejna z technických důvodů uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Květiny v koupelně

Konec studené a sterilní koupelně! Zelenými rostlinami ji proměníte v útulnou a lákavou oázu. Přečtěte si, jak dostat přírodu do koupelny a kterým květinám se tu bude dařit.

Květiny v koupelně_Pixabay

 

Koupelny s malým oknem

V koupelnách s denním světlem je to jednoduché. Rostlin, které se pro ně hodí je mnoho. Vlhké teplé ovzduší je typické pro deštné pralesy, kde prosperují ve spodních patrech trvale zastíněné rostliny. Takové podmínky přece poskytuje koupelna s malým oknem!

  • Z běžně dostupných pokojovek se osvědčily různé druhy kapradin. Ty jsou navíc často převislé a když rostou v zavěšeném květináči, nezaberou místo nikde na poličce, mohou třeba vyplnit hluchý prostor v rohu pod stropem.
  • Netíky svými nároky a efektem připomínají kapradiny, jsou ale spíše drobnější. Do malých koupelen si vyberte spíše ty, než rozměrné kapradí. Dobrá vlastnost je jejich urputnost, pokud zaschnou, stačí je ostříhat a znovu obrazí.
  • Kořenokvětka zvaná také domácí štěstí je nenáročná rostlina, která vydrží opravdu všechno: nedostatek světla, nepravidelnou zálivku a dokonce i cigaretový kouř, proto se s ní můžeme setkat v barech. Má zdobné listy, ale pozor – když se jí daří, rozroste se tak, že zabere víc než 1 m³.
  • Chcete-li květy a barvy, můžete v koupelně pěstovat bromelie. Ty jsou nenáročné na množství půdy, rostou i mezi kameny, čehož můžete využít k vytvoření originálního koupelnového zákoutí.
  • Příbuzné bromelií jsou tilandsie. Jejich kořeny jsou drobné a slouží jen k přichycení, jinak žijí ze vzdušné vlhkosti. Jsou pokladem pro každého designéra. Můžete je totiž kamkoli přivázat nebo dokonce přilepit tavnou pistolí – na jakýkoli kus přírodniny, ke kameni, na prádelní šňůru...

 kapradí_Pixabay

 

bromelia_Pixabay

 

Světlé koupelny

Do koupelen s dostatečným denním osvětlením nebudete mít s výběrem rostlin žádné starosti. Jediným kritériem bude vlhkomilnost. Velké oblibě se těší bambus, protože roste doslova před očima a denně pozorovatelné přírůstky rychle proměňují celou místnost. Bambus nesmí zaschnout, na to je třeba myslet, když odjíždíte na delší dobu pryč.

Květiny v koupelně_2_Pixabay

 

Koupelny bez oken

Zde mají rostliny šanci, pokud jim budete svítit. Není to nic výstředního, běžně se to řeší úspornými LED žárovkami nebo zářivkami. Na trhu se prodávají svítidla přímo určená k osvětlování rostlin, anebo žárovky s širokospektrým světlem, které instalujete do obyčejné lampičky. Doporučujeme vybrat stínomilné rostliny z prvního odstavce.

Květiny v koupelně_3

 

 

Přírodní podlaha v koupelně

Podlaha v koupelně musí být především voděodolná. Dobrá zpráva je, že může být zároveň i přírodní, aniž byste riskovali její poškození vodou. Hybridní dřevěné podlahy BARLINEK jsou vhodné i do koupelen, lázní a sprchových koutů a mají dokonalý přírodní vzhled. Jejich pohledová vrstva je tvořena pravou přírodní dřevěnou dýhou. Přesto mohou být vystaveny vlhkosti a to proto, že je dobře chrání vrstva laku s příměsí korundu. Struktura laku ULTRA HARD zároveň snižuje riziko uklouznutí na mokrém povrchu. Minerální jádro dodává podlahám stabilitu a povrchová úprava voděodolnost. Hybridní podlahy jsou vhodné na podlahové topení a jejich technické parametry umožňují položit je v celém bytě bez prahových dilatací. Opravdu – můžete mít v obývacím pokoji stejnou podlahu jako v koupelně! Variantou k hybridním podlahám jsou rigidní vinylové podlahy. Jsou voděodolné a vhodné na podlahové topení. Design věrně napodobuje dřevo, v koupelně na ně bez obav postavte květináč s palmou. Vytvoříte tak příjemné přírodní zákoutí.

 

Dřevo v koupelně

Mnoho dalších možností, jak zařídit koupelnu přírodními materiály není. Dřevo do sebe vstřebává okolní vlhkost a tím mění tvar a objem. Dřevěnou podlahu doporučujeme pouze do tzv. suché zóny, to znamená tam, kde je možné trvale udržet teplotu v rozmezí 18-24 °C a vzdušnou vlhkost v rozmezí 45-60 %. Na dřevěné podlaze by také neměly zůstávat kapky a loužičky, proto se do míst kolem vany a sprchového koutu opravdu nehodí. Tam, kde však je oddělená suchá zóna, je velmi komfortní dřevěná podlaha s podlahovým topením.

 

zdroj fotografií Pixabay