Vybíráte u nás dřevěnou podlahu a chcete mít jistotu správného odstínu, struktury a kvality materiálu? Nechte si zaslat vzorek, který vám doručíme do 3 pracovních dnů.

Jak na vyrovnání dřevěné podlahy?

Odpověď na tento častý dotaz rozdělíme na dvě části. V první připomeneme, jak připravit podklad pod dřevěnou podlahu, tak abychom nikdy později nemuseli řešit její rozlámání, prohnutí ani jiné deformity.

V druhé části poradíme těm, kteří starší dřevěnou podlahu mají a ta není zrovna v kondici vinou nevhodného uložení, nebo jednoduše věkem.

 

1.  Stavím nebo rekonstruuji

Pro pevné a stabilní uložení dřevěné podlahy je nutný precizně provedený a dokonale rovný základ, který s léty nepodlehne destrukci, neprohne se, ani jej nevyhrabou myši. Ideální je tedy litý beton, nebo anhydrit. Na práci s litým podkladem budete potřebovat dostatek času na dokonalé vysušení. Vlhkost je totiž velký nepřítel dřevěných podlah. Přípustnou zbytkovou vlhkost určuje norma a co přesně ukládá a také jak změřit zbytkovou vlhkost v podkladu si přečtěte v našem článku Kdy pokládat podlahy na anhydrit a beton? Kromě vlhkosti se musíte popasovat ještě s úpravou do roviny. Článek Správné měření rovinnosti podkladu říká jak na to.

Na takto připravený základ můžete dřevěné podlahy celoplošně lepit, nebo pokládat plovoucím způsobem a pod dřevěnými podlahami Barlinek můžete mít dokonce i podlahové topení.

Víme, že ne všude jsou pro zhotovení litého základu vhodné podmínky.

 

2.  Mám v patře staršího domku původní dřevěnou podlahu, která se časem prověsila a zprohýbala. Jak ji uvést do pořádku?

Ke starým domům dřevěné podlahy patří, nicméně podkroví starých chalup často nedovoluje větší zatížení trámových konstrukcí, například vylití betonové vrstvy tak, jak je popsáno v prvním bodu. Stará masivní prkna se časem prověsila a zkroutila, místy jsou prošlapaná a vrzají. Při rekonstrukci takové podlahy jde o dvě věci:

  • vytvořit stabilní podklad tak, aby podlahová krytina v celé délce ležela na pevném rovném základu a podržela si vyhovující vlastnosti i do budoucna,
  • nášlapné (pohledové) vrstvě prken (ev. parket) dát nový vzhled.

 

V základu takové podlahy bude trámová konstrukce, která nemůže být nikdy absolutně stabilní, dům stále pracuje a podlaha se hýbe. Podklad pro podlahu je nejlépe vytvořit tzv. suchou cestou.

Znamená to nejprve odstranit starou podlahu.

Pokud chcete zachovat vrchní pochozí vrstvu prken, nesmíte je samozřejmě nijak vylamovat, ale pečlivě nalézt a odstranit veškerý spojovací materiál.

 

Ze základu potom odstraňte důkladně veškerý podkladový materiál, očistěte trámy a všechny dřevěné prvky v konstrukci. Trámy musíte obepnout fošnami přiměřené velikosti – ke každému trámu z obou stran připevníte fošnu, konstrukci provrtáte a stáhnete závitovou tyčí. Na tyto nové prvky pak můžete přivrtat horizontálně prkna, která vytvoří základ nové podlahy. Je zřejmé, že má-li být podlaha opravdu v celé ploše rovná, je tento proces poměrně náročný na měření a přesnost, ač se postup zdá být snadný.

Horizontální prkna k sobě nepřibíjejte zcela na doraz, malé mezery budou tvořit žádoucí dilataci.

Druhý doporučený způsob je vysypání podkladu štípaným podsypem. Zvolte podsyp drobným zrnem a tzv. tisícihranný a dále rozlišujte podsyp celoplošný a určený do menších spár mezi trámy.

Na takto získaný základ můžete položit a na ně potom protihlukovou podložku a finální podlahovou vrstvu. Jak vybrat podložku pod podlahu a jak se podložky liší si přečtěte zde.

 

Renovace starých původních podlahových krytin, pokud na nich trváte, bude závislá na tom, v jakém jsou stavu. (Než se do toho pustíte, přečtěte si, proč jsou podlahové palubky v obytných místnostech překonané řešení.) Parkety bude zřejmě stačit zbrousit. Prkna je většinou nutné oboustranně ofrézovat a pokud jsou trvale prohnutá, je třeba je zkrátit a odfrézovat prohnuté části. Tím samozřejmě dojde ke ztenčení prkna a znamená to upravit i všechna zbylá prkna na stejnou tloušťku. Stará prkna mívají na koncích vylámané třísky, také o tyto otřepy je potřeba je zkrátit. Pravděpodobně budete tedy potřebovat doplnit podlahovou plochu novými prkny. Další problém, který nejspíše budete řešit, se týká konečné výšky renovované podlahy.

Následovat musí finální úprava vrchní vrstvy lakem, barvou, nebo olejem.

 

Uvažte, zda stojí za to investovat energii, čas a peníze do takovéto úpravy staré krytiny.

Na základ z OSB desek můžete totiž beze všeho položit třívrstvé podlahy Barlinek.cz a to buď plovoucím způsobem, nebo celoplošným lepením.

 

Ať už budete na opravený podklad vracet historickou krytinu, nebo položíte novou třívrstvou dřevěnou podlahu, neobejdete se bez přesného zaměření, přečtěte si předem Jak zaměřit podlahovou plochu?

Tento web používá soubory cookie. Procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním a v případě poskytnutí dalších osobních údajů s jejich ochranou a zpracováním.